Підготовка води. Набори для визначення хімічних характеристик води легко придбати у виробників фільтрів та знайти на сайтах, що пропонують обладнання для акваріумів. У кожному кафе треба виконати аналізи води, взятої з-під крана, так і профільтрованої, якщо там використовується фільтрація. Аналізи можна виконати самостійно за допомогою покупних наборів або відправити зразки для аналізу в організацію, що займається водопідготовкою. Слід пам’ятати, що характеристики води з-під крана можуть змінюватися протягом року. Було б ідеально, якби система водопідготовки, що використовується в кав’ярні, могла пристосовуватися до сезонних змін. Поговоримо більш детально, що в себе включає підготовка води.
Варіанти водопідготовки
Залежно від результатів хімічного аналізу води можна скористатися такими способами водопідготовки.
Фільтрування через шар активованого вугілля. Це допомагає покращити смак і запах води, але робить слабкий вплив на загальну мінералізацію та жорсткість води. У кожній кав’ярні треба використовувати вугільний фільтр після проходження через фільтр грубого очищення як перший етап водопідготовки.
Зворотній осмос. Видаляє понад 90% загальної кількості розчинених твердих речовин, суттєво змінює показники жорсткості та лужності. Води, отримана виключно методом зворотного осмосу, є дуже очищеною для приготування еспресо, чаю або кави. Таку воду завжди треба змішувати з водою, пропущеною через вугільний фільтр, яка багата на мінеральні солі, або ж використовувати в поєднанні з ремінералізацією осмосу. Системи зворотного осмосу коштують досить дорого і характеризуються великою непродуктивною витратою води, проте відносно дешеві в експлуатації. Вода з дуже високою загальною мінералізацією або жорсткістю має пройти попередню підготовку, інакше вона швидко заб’є мембрани фільтрів за інтенсивного використання системи зворотного осмосу.
Іонообмінні смоли
Існують різні типи іонообмінних смол, серед яких є пом’якшувачі води, деалкалізатори та деіонізатори.
• Деалкалізатори: замінюють карбонати та бікарбонати хлоридами або гідроксильними групами. Це дозволяє зменшити лужність води, не змінюючи її жорсткості чи вмісту мінеральних солей.
• Пом’якшувачі: замінюють іони кальцію іонами натрію для зменшення жорсткості води. Пом’якшувачі зазвичай використовуються для захисту еспресо-машин від утворення накипу. Цілком пом’якшення спочатку жорстка вода не рекомендується для приготування еспресо. Оскільки така вода перешкоджає змочування частинок і збільшує час фільтрації еспресо.