Вимірювання ступеня обсмажування, існують різні пристрої для зміни ступеня обсмажування кави. Зазвичай користувач такого пристрою викладає зразки обсмажених зерен на лоток, поміщає пристрій, і отримує число, що характеризує ступінь обсмажування даного зразка. Потім користувач повторює цей процес з меленою кавою. Різниця показання для цілих зерен та меленої кави називається «спредом». Вужчий спред вказує на більш рівномірну обсмажування зерен. Поговори більш детально про вимірювання ступеня обсмажування.
Наш досвід
За своїм досвідом скажу, що спосіб підготовки зразка користувачем впливає на показання деяких таких пристроїв, чого не повинно бути. Наприклад, кілька разів я бачив, що два досвідчені користувачі підготували зразки з одного і того ж батча, і отримали різні результати від того самого пристрою. Серед іншого, на показ ступеня обсмажування можуть вплинути крупність помелу, а також гладкість поверхні зразка.
Я не знаю, чим викликані ці варіації, з якими я зіткнувся; але якщо результати такі мінливі серед досвідчених користувачів, то я сумніваюся у користі цих пристроїв. Те, що ці пристрої видають потенційно нестійкі дані, плюс вартість покупки такого пристрою. Витрата меленої кави на зразки – я волію вимірювати ступінь обсмажування за допомогою комбінації остаточної температури зерна, візуальних ознак (колір кавового зерна та текстура) та розрахунку втрати ваги.
Верифікація розвитку за допомогою рефрактометра
Екстракційний потенціал кави залежить від розвитку зерна під час обсмажування. Неадекватне розвиток обмежує розчинність зерен, отже, обмежує екстракцію. Наприклад, ви обсмажили два батчі до однакового кольору зерен, і з кожного батча заварили кілька чашок еспресо, використовуючи однакові вхідні змінні (температура, час, вага меленої кави, вага завареної кави тощо). Якщо батч A стабільно дає екстракції близько 19.0% (тобто міцність заварки, виміряну за допомогою рефрактометра). А батч B дає екстракції в середньому 16.5%, це означає, що батч A практично, напевно, більш розвинений ніж батч B. У такому випадку рефрактометр дає об’єктивну верифікацію розвитку зерна під час обсмажування.
Кава-рефрактометр вплинув на підвищення якості кави, ніж будь-який інший винахід за останні десятиліття.
Такоє є цікава статя: втрата ваги кавових зерен.